Pánikbetegség leküzdése. A pánikrohamok kezelési lehetőségei

Mikor szükséges a pánik kezelése szakember segítségével?
Egy pánikroham önmagában még nem jelenti, hogy az illető pánikbeteg. Ahhoz egyéb kritériumok teljesülése is szükséges, pl.
Fontos tisztázni, hogy nem valamely egyéb betegség részjelenségeként lép-e fel a rosszullét. A másik két összetevő az anticipátoros szorongás és az elkerülő viselkedés, amelyek hosszútávon sújtják a beteget.
A pánikroham legfőbb ismertetőjegye az, hogy a tünetek hirtelen alakulnak ki és viszonylag rövid idő percek, legfeljebb egy-két óra alatt enyhülnek, majd megszűnnek. Időnként rohamszerű szorongásokkal járhat néhány ismert más betegség. Ilyen például a pajzsmirigytúltengés Basedow-betegséga hirtelen kiugrásokkal járó magasvérnyomás, néha szívbetegség vagy a túl alacsonyra süllyedő vércukor szint hipoglikémia is. Érzékeny emberekben pánikszerű szorongást okozhat a túl sok koffein kávéritkábban az alkohol vagy egyik-másik receptre felírt gyógyszer. Ha a pánikroham kizárólag más betegséggel együtt vagy valamilyen szer hatására jelentkezik, ezt nem tekinthetjük különálló betegségnek.
A pánik rohamok után általában tartós szorongás marad, amely sokszor irracionális is lehet: pl. Az anticipátoros szorongás lényege, hogy a tudatot folyamatosan a pánik roham esetleges megismétlődése miatti félelem tölti ki.
Ez a félelem állandóan jelen van és elvonja pánikbetegség leküzdése páciens figyelmét, zavarja a koncentrálásban, így nem tudja magát átadni más életeseményeknek.
5 lépés, a Szorongás + a Pánik megszüntetéséhez
A pánik kezelése nélkül a helyzet az elkerülő viselkedéshez vezet. Az elkerülő viselkedéssel a beteg igyekszik kerülni azokat a helyzeteket, amelyeknél a pánik roham korábban előfordult.
Az érintett elkerüli a legtöbb ember által normálisnak tartott helyzeteket, így például a bevásárlóközpontba való menést, illetve a ház elhagyását egyedül. Elkezdhet félni a félelemtől. Gyermekeknél a pánikrohamok megzavarják a normális pszichés fejlődést, gátolják a gyerek szocializációját és visszavetik az iskolai munkát. A gyerekek és a tinédzserek például kerülhetik az iskolát és esetleg nem lesznek hajlandóak elhagyni a házat a pánikrohamtól való félelmükben. A pánikbetegség fóbiákhoz és más szorongás os társbetegségekhez vezethet, továbbá fokozza a pánikbetegség leküzdéseaz öngyilkosságaz alkohol- és kábítószerfüggés kockázatát is.
Társaságban pánikbetegség leküzdése kevésbé kommunikál, a munkahelyén kerüli a stresszes szituációkat, mindenütt defenzív viselkedést folytat. A súlyosabb elkerülő viselkedés a legtöbbször a közlekedésben jelentkezik, és akár odáig csúcsosodhat, hogy az illető nem meri elhagyni a lakást egyedül, mert retteg a roham megismétlődésétől.
Ez már olyan szint, amely súlyos életminőség romlással jár, és a pánik kezelése nélkül még komolyabb következményekkel járhat. A beteg munkába menetele nehezül, vagy idővel az illető inkább otthon marad.
Hogyan kezelhető a pánikbetegség?
Átalakul a családszerkezet: a családtagok élete is betegség köré szerveződik, mivel a pánikbetegség leküzdése kísérgetni, segíteni kell. A pánik beteg próbálja elkerülni az pánikbetegség leküzdése helyzeteket is. A munkahelyen igyekszik kihúzni magát az értekezletek, megbeszélések pánikbetegség leküzdése, nem vállal be feladatokat, mert attól tart, hogy a roham ismét jelentkezhet a pszichés terhelés miatt.
Ez pánikbetegség leküzdése elkerülő viselkedés a pánikbetegség leküzdése a karrierre, a tanulmányokra, és a szociális kapcsolatokra is. A rohamok miatt fóbiák is kialakulhatnak, a leggyakoribb az agora- és a szociálisfóbia.
A pánikbetegséget ezek miatt az életformát jelentősen módosító, súlyos betegségek közé sorolhatjuk. A pánik kezelése A pánik kezelése — miként a legtöbb pszichiátriai betegség kezelése — összetett folyamat, az eredményességhez gyógyszeres és pszichoterápiás kezelés együttesen szükséges.
- Krónikus szívelégtelenség kezelése magas vérnyomás esetén
- 10 módszer, amivel legyőzheted a pánikrohamot - WMN
- A pánikbetegség öngyógyítása oktatóvideókkal
- A pánikrohamok kezelési lehetőségei
A gyógyszeres kezelés során alapvetően a hangulatjavító antidepresszáns és nyugtató anxioliticus szereken van hangsúly. Napjainkban a pánikbetegség leküzdése pszichoterápiás kezelés a kombinált kognitív és viselkedésterápiás módszerek segítségével érhető el.
- Pánikroham ellen
- Pánik kezelése - pánikroham, pánikbetegség - PszichoFészek pszichológiai magánrendelő
- 4 módszer pánikroham ellen - HáziPatika
- A pánikbetegség kezelése | BENU Gyógyszertár
A pánik kezelése, a pánikbetegség leküzdése kezelésbe vétele általában nem problémás, mivel a betegek többnyire maguk fordulnak szakemberhez.
Pánikbetegség, pánik kezelése pszichoterápiásan A feltáró pszichoterápiával felderítjük a pánikbetegséget előidéző problémákat. A pánik tünetek megjelenése ugyanis a legtöbb esetben valamilyen traumatikus élményhez köthető, ez indítja be aztán a szorongásos kört.
A probléma feltárása több módszerrel is történhet, például kognitív terápia, hipnózis, analitikus vagy szimbólum terápia segítségével. A pszichoterápia célja a pánikbetegség mögött álló pánikbetegség leküzdése problémát, traumatizáló élmény megkeresése és feldolgozása.
A terápia pánikbetegség leküzdése időt igényel, és igen fontos a páciens kitartó munkája a sikerhez.
Amennyiben a beteg nem rendelkezik elég ismerettel a pánik kezelése során alkalmazható pszichoterápiás módszerekről, az első interjú során segítünk kiválasztani a számára legmegfelelőbb módszert. Több, mint pszichológus.