Fertőzés hipertónia
A véres vizelet magas vérnyomásra is utalhat Szerző: Trombózisközpont A véres vizelet nagyon ijesztő tud lenni, főleg, ha az ember nem tudja, mi is okozza, így nagy riadalmat kelt mind a fertőzés hipertónia, mind a férfiak körében. Sokszor húgyúti fertőzés áll a hátterében, ám ha a kísérő tünetek azzal nem egyeznek, akkor magas vérnyomásra is gondolni kell.
A vírusfertőzés a légzőszerv gyulladásos állapotával jár, így az enyhébb esetekre is többnyire jellemző a láz és a száraz köhögés. Súlyos esetben a légutak és a tüdő gyulladása dominál, mely akár a légzőszervi elégtelenséghez is vezethet.
A megelőzés szempontjából a magasvérnyomásos betegeknél ugyanazon óvintézkedések betartása szükséges, mint azonos életkorú, fertőzés hipertónia nem hypertoniás személyek esetén. A fertőzés azonban nagyobb számban érinti az időseket, akiknél az érrendszer egyidejű öregedésével párhuzamosan egyéb társbetegségek mellett gyakoribb a magasvérnyomás előfordulása is.
A súlyosabb lefolyás és fertőzés hipertónia halálozás emelkedése figyelhető meg társbetegségek jelenlétekor, amelyek közül az szív- és érrendszeri megbetegedések melyek a magasvérnyomás szövődményeként is kialakulnakkrónikus tüdőbetegségek és cukorbetegség a legjelentősebbek. Szükséges-e módosítani az eddig szedett vérnyomáscsökkentőt?
A COVID megbetegedés szempontjából rizikócsoportba tartozóknál, valamint a tünetmentes vagy enyhe tünetekkel rendelkező koronavírust hordozó betegek esetében a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek tovább folytathatók. Amennyiben szükséges a kezelőorvos a vérnyomáscsökkentő gyógyszer megválasztását és az esetlegesen szükséges gyógyszer- vagy dózismódosítást a jelenleg érvényben lévő szakmai irányelv Magyar Hypertonia Társaság szakmai irányelve alapján tudja meghozni.
Olyan koronavírussal fertőzött betegekben, akiknél súlyos tünetek vagy akár kórházi kezelést igénylő fertőzés jelentkezik, a vérnyomáscsökkentők alkalmazásának folytatása vagy leállítása minden esetben egyedi mérlegelést igényel.